Iskolánkban a 2016/2017-es tanévtől indult a Távközlés ágazati oktatás. Az új szakiránnyal tovább bővült a képzési kínálat városunkban a műszaki pályák iránt érdeklődő fiatalok számára.
Az információs és kommunikációs technológiák, azon belül is az adattovábbító rendszerek rohamos fejlődése és terjedése egyre több olyan speciális tudással rendelkező szakembert igényel, akik e rendszerek telepítését, üzemeltetését és karbantartását el tudják végezni. Országosan keresettek a megfelelő tudással rendelkező távközlési szakemberek, képzéseinkkel az egyre növekvő munkaerőigény kielégítéséhez kívánunk hozzájárulni.
További célunk, hogy a tanulók a korszerű, használható szakmai tudás mellett olyan képességekre is szert tegyenek, melyek elősegítik a munkaerő-piacon való érvényesülést.
Szakgimnáziumi keretek közt évente 1 osztályt indítunk távközlés ágazatban. Az oktatás jellemzője, hogy a 4 év alatt az érettségi bizonyítvánnyal együtt Távközlési üzemeltető középszintű szakképesítést is szereznek a tanulók.
Az érettségi után egy év alatt lehetőség van iskolánkban Infokommunikációs hálózatépítő és üzemeltető (OKJ száma: 54 481 03) emelt szintű szakképesítés megszerzésére.
Tanórán kívül az alábbi felkészítőket, szakköröket szervezzük igény szerint:
- emelt szintű érettségire felkészítés
- versenyfelkészítés
- felzárkóztatás, korrepetálás
- ECDL vizsgafelkészítő
Tehetségesebb tanulóink versenyeken vehetnek részt:
- OKTV (Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny)
- ÁSZÉV (ágazati és ágazaton kívüli szakmai érettségi vizsgatárgyak verseny) – informatika ismeretek
- Alba Regia Informatika Verseny
- Bejczy Antal Műszaki Innovációs Középiskolai Verseny
Fő szakmai tantárgyak:
Információtechnológiai alapok
A személyi számítógépek, hordozható IT-eszközök, nyomtatók és egyéb perifériák működése, felépítése. Egy meghatározott célú számítógéphez megfelelő konfiguráció összeállítása. Számítógépek összeszerelése, alkatrészek cseréje, nyomtatók és egyéb perifériák csatlakoztatása, megosztása.
A hardveres és szoftveres karbantartás fogásai. A legjellemzőbb biztonsági fenyegetések, az ellenük való védekezés módja. Alapszintű rendszerfelügyeleti- és karbantartási feladatok. Biztonsági programok telepítése, frissítése.
Fizikai és virtuális számítógépre operációs rendszer, ill. felhasználói alkalmazások telepítése, frissítése.
Elektrotechnika
Elektrotechnikai alapfogalmak, alkatrészek. Egyenáramú hálózatok. Villamos erőtér, mágneses erőtér. Váltakozóáramú hálózatok.
Távközlés elektronika
Elektronikai alapfogalmak, az elektronikai áramkörök alaptörvényei és alap összefüggései. Analóg és digitális alapáramkörök. A távközlésben alkalmazott jelformák és tulajdonságaik. A jel átalakításának és a jel kezelésének szabályszerűségei, a távközlésben alkalmazott eszközök és berendezések működési mechanizmusai.
Hálózati ismeretek
Alapvető hálózati fogalmak, protokollok és technológiák. Egy kisvállalati LAN és WAN hálózat tervezése, megvalósítása és hálózatfelügyelete. Az otthoni, kis- és közepes vállalati hálózatokban szükséges eszközök és alkalmazások telepítése, üzemeltetése, konfigurálása és hibaelhárítása, valamint a hálózati biztonság kialakítása.
Programozás
Bevezetés a programozásba: egyszerűbb alkalmazások, játékprogramok készítése, ismerkedés a robotprogramozással. Egyszerű és összetett feladatokat elvégző programok írása. Weboldalak szerkesztése, JavaScript kódok készítése weboldalakon. Adatbázis-kezelés SQL-lel, adatbázis-kezelő alkalmazások készítése.